ANTI-AGEING

ANTI-AGEING

 

“Ak nemáte vrásky, nesmiali ste sa dosť.” – Phyllis Diller

 

Vrásky znamenajú život.

Mali by byť považované za krásne. Aj sú krásne.

V našich vráskach sú navždy vpísané všetky naše emócie, naše deti, náš príbeh.

Žijeme však v dobe, v ktorej symbolom zdravia a krásy bola, je a pravdepodobne vždy bude svieža, mladá pleť bez vrások. Žijeme v dobe, kde v reklame na „krém proti vráskam pre zrelú pleť“ je modelka sotva tridsiatnička s dokonalou pleťou. Navyše skoro každý deň sa od kozmetického priemyslu dozvedáme o novej, zázračnej ingrediencií, ktorá z nás má urobiť o 10 rokov mladšie ženy, alebo bol objavený ďalší vzácny extrakt, ďalšia revolučná patentovaná technológia, ktorá “aktivuje gény”, atď.. poznáte to. Potom je veľmi náročné vyznať sa v množstve produktov, zorientovať sa v tak širokej ponuke a vybrať si tú správnu starostlivosť o pleť.

Pojem anti-ageing vídame na obaloch produktov veľmi často a veľmi často sú tieto dve slová nadmerne používané, až zneužívané.

Pravdou je, že len veľmi málo ingrediencií je naozaj anti-ageingových.

Lepší výraz by bol prevencia starnutia pleti.

 

Ktoré konkrétne zložky v kozmetike teda reálne predchádzajú vzniku vrások, resp. ich vzhľad aj zlepšujú a celkovo pozitívne vplývajú na stav a zdravie pleti?

Tu je môj zoznam, v ktorom ale poradie neodzrkadľuje dôležitosť jednotlivých zložiek. Tak ako telu by neprospievala strava zložená napríklad len z dvoch surovín, tak aj pokožka potrebuje ideálne mix viacerých aktívnych látok pre optimálne fungovanie.

 

  1. VITAMÍN A – RETINOIDY

Vitamín A je jedna z mála vzácnych ingrediencií, ktorá reálne dokáže zvrátiť známky starnutia, nespochybniteľne, dokázateľne. Nečakajte však zázraky za jednu noc, retinoidy pracujú pomaly, ale isto. Veľký návod k retinolu nájdete v staršom článku Retinol od A po Z.

Prírodnou alternatívou retinoidov je čistý šípkový olej, ktorý obsahuje kyselinu trans-retinovú.

 

  1. ANTIOXIDANTY

 

Koža je náš najväčší orgán. Antioxidanty chránia kožu pred negatívnymi environmentálnymi vplyvmi – stresormi (znečistenie ovzdušia, UV lúče, ..) limitovaním produkcie voľných radikálov. Voľné radikály sú, veľmi laicky povedané, agresívne deštrukčné látky, ktoré spôsobujú oxidačné poškodenie molekúl, poškodzujú kožné bunky.

Ako majú v názve, antioxidanty pôsobia proti oxidácií, chemickej reakcií, pri ktorej vznikajú voľné radikály. (Ako keď jablko na vzduchu zhnedne= zoxiduje.) Plnia funkciu nielen ako prevencia oxidácie, dokážu aj naprávať škody už spôsobené. Dokážu tlmiť zápaly, spevniť pokožku, zlepšovať vzhľad vrások a slnkom poškodenú pleť, jazvy po akné, stimulujú produkciu kolagénu.. celkovo jednoznačne pozitívne vplývajú na pokožku. Najznámejšie sú:

– Vitamín C

– Vitamín E

– Koenzým q-10

– Resveratrol

– Kyselina ferulová

– Kyselina alfa-lipoová (ALA)

– Superoxid dismutázy (EUK 134)

– Zelený čaj

– Glutathione

– Vitamín A (zaslúžil si však samostatnú pozíciu. :))

 

Najlepšie pracujú spoločne, výsledky sú viditeľné takmer okamžite. Pozor opäť na balenie, v tégliku sa okamžite znehodnocujú, obal produktu s antioxidantmi musí byť vzduchotesný a nepriehľadný. Platí pri nich pravidlo “čím viac, tým lepšie”.

Dobré sérum s antioxidantmi je základom v starostlivosti o pleť, ak vám ide aj o redukciu vrások a celkové zdravie pleti.

 

  1. SPF

Dokázateľné a nespochybniteľné. Denné používanie SPF patrí do kategórie “prevencia”.

UV lúče sú zodpovedné za 80-90% viditeľných známok starnutia pokožky. Tento fakt hovorí sám za seba, aj najdrahšie a najefektívnejšie kozmetické produkty strácajú zmysel, ak sa následne vystavuje pokožka slnku dlhodobo a nechránene.

Slnko bohužiaľ je priamo zodpovedné za vznik vrások a pigmentových škvŕn. Dôležité je nájsť produkt so širokospektrálnym faktorom, ktorý chráni aj pred UVA, aj pred UVB lúčmi.

Čo sa týka vitamínu D, vytvorí sa ho v tele dostatok po 10tich minútach na slnku, ja osobne si dopĺňam vitamín D3- cholecalciferol kvôli imunite aj v tabletkách denne počas celého roka.

 

  1. AHA/BHA PEELINGOVÉ KYSELINY

Okrem toho, že alfa a beta-hydroxylové kyseliny účinne a jemne peelingujú pleť, podporujú produkciu kolagénu, čo vplýva samozrejme pozitívne na vzhľad vrások. Viac informácií o týchto kyselinách nájdete v mojom staršom článku O peelingoch a AHA efekte.

 

  1. NIACINAMIDE

Iným menom vitamín B3, niacínamid je veľmi multifunkčný v starostlivosti o pleť. Redukuje hyperpigmentácie, upokojuje rosaceu, rieši akné (naozaj úspešne) a škvrny po akné, hydratuje a má protizápalové účinky. Tiež sa s ním nedajú čakať zázraky cez noc, výsledky sa dostavia až pri pravidelnom používaní. Vitamín B3 dokázateľne podporuje funkciu ochrannej bariéry kože a redukuje TEWL- transepidermálnu stratu vody z pokožky, dobre ho toleruje aj citlivá pleť.

 

Ak mám byť úprimná, to je asi tak všetko z účinných anti-ageing ingrediencií. Existuje ešte veľa látok viac či menej prospešných pre pleť, ale už zrejme žiadna sa nemôže nazývať vyslovene anti-ageingovou.

S anti-ageingom ide ruka v ruke dobrá hydratácia, preto hľadajte na obaloch aj ingrediencie ako kyselina hyalurónová- obvykle uvedená ako sodium hyaluronate, glycerín, ceramidy, amino kyseliny, rôzne oleje …

Navzdory tomu, čo nám chce diktovať kozmetický priemysel, myslite na to, že neexistuje žiadna (ŽIADNA :)) jediná zázračná magická ingrediencia v krémoch. Je ich veľa dobrých, je ich pár výborných, ale vždy máte možnosť voľby, nie povinnosť kúpy.

 

Disclaimer: Obsah tohto článku slúži len na informačné účely, nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, diagnostiky alebo liečby. Ak trpíte akýmkoľvek dermatologickým problémom, vyhľadajte prosím odbornú pomoc individuálne.

 Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial