Hygiena v líčení a testovaní makeupu

Hygiena v líčení a testovaní makeupu

Táto téma je môjmu OCD-monkovskému ja veľmi blízka, nadovšetko zbožňujem pocit čistoty, aj keď dobre viem, že nič sa nemá preháňať. Najmä narodenie dcéry mi veľmi rýchlo upratalo priority a vysoké nároky na čistotu. 🙂

Vlastný makeup by sme jednoznačne nemali s nikým zdieľať, ani si ho požičiavať, to znamená, nezdieľať ho ani so stovkami ďalších ľudí v obchodoch.

Obvykle bežný zjav v drogériách a parfumériách: ženy si tester rúžu aplikujú priamo na pery, testerové ceruzky priamo do oka, maskarou si prejdú mihalnice, ..bežne si nalíčia aj celú tvár iba z testerov…

Profesorka Elisabeth Brooks, americká vedkyňa z Jefferson Medical College vo Philadelphii robila 2-ročný prieskum verejných makeup testerov, odoberala vzorky z rôznych typov produktov. Výsledky jej prieskumu boli mierne znepokojivé a myslím, že v našich končinách by neboli iné. V najrušnejších dňoch (sobota, nedeľa) bolo 100% testerov kontaminovaných, na väčšine z nich našli okrem iných typov baktérií aj stafylokoky, streptokoky a E.coli baktérie. E.coli = fekálne baktérie.

Dotyk kontaminovaných rúk alebo testerov so sliznicou (oči, nos, ústa) je vstupnou bránou pre infekcie, hepatitídu A, salmonelu, herpes, konjunktivitídu – zápal spojiviek,…

Stačí totiž jedna drobná rana na perách a testujúca pred nami, ktorá má napríklad herpes, ale ešte o ňom netuší. Preto bez zbytočných ďalších slov, tu sú moje odporúčania na hygienické testovanie jednotlivých kozmetických produktov a obmedzenie rizík.

 

Ako testovať makeup bezpečne

Všeobecne, pokiaľ sa dá, vyhla by som sa testovaniu kdekoľvek na tvári, aj kvôli možnosti vzniku akné.

Rúž: profesionálna predavačka by vám ho mala pred testovaním vydezinfikovať, najlepšie 70%-ným alkoholom a zároveň odkrojiť alebo inak odstrániť z neho vrchnú vrstvu. Najistejšia voľba je otestovať odtieň rúžu na chrbáte ruky.

Maskara: vôbec sa neodporúča skúšať priamo na očiach. Konjunktivitída je najčastejšia infekcia práve zo zdieľania maskary.

Ceruzky: najmä keď idú na vnútornú líniu oka alebo na pery, treba ich vydezinfikovať a zastrúhať, potom ideálne ešte raz vydezinfikovať. V obchode to býva nerealizovateľné, preto opäť najistejšie je testovať na ruke.

Tégliky, krémy, tiene, kam treba namočiť prst: v krémových produktoch sa našlo najviac E.coli, nedajú sa dezinfikovať. Skúsila by som pýtať si vzorku v inej forme.

Ak sa nechávate líčiť, profesionál by mal mať: čisté štetce, jednorázové štetčeky na maskaru, jednorázové aplikátory na balzam na pery/lesk, jednorázové hubky (beauty blender je špongia- nedá sa dezinfikovať), mal by hygienicky napr. pomocou špachtle naberať krémové produkty, …  predtým, ako sa dotkne vašej tváre, by mal mať čerstvo umyté ruky. Od vizážistu profesionála by ste mali odchádzať s dobrým pocitom, že počas líčenia dodržiaval správnu hygienu.

Stále však nie je dôvod na paniku, 99% ľudí prežije testovanie a líčenie bez akejkoľvek ujmy na zdraví a naša imunita si s potenciálnymi hrozbami poradí. Myslím si však, že je vhodné vedieť o možných rizikách a zároveň ovládať základné hygienické návyky.

 

 Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial