RETINOL od A po Z

RETINOL od A po Z

Ak existuje v kozmetickom svete nejaká zázračná aktívna látka, môže to byť jedine retinol. 🙂

Správny výraz by mal byť retinoid, naozaj „zázračná“ je iba kyselina retinová = tretinoín, ale pre účely tohto článku budem písať písať práve o najrozšírenejšom a najdostupnejšom type pre bežného spotrebiteľa= retinole.

Retinoidy sú rozsiahla téma na úrovni biochémie, ktorú je nemožné zhrnúť do pár riadkov. Retinoidov je množstvo druhov, od najsilnejšieho tazarotene a tretinoínu, ktoré sú len na lekársky predpis, cez izotretinoín, adapalene, retinaldehyde až po retinol a retinyl palmitát, ktoré už sú dostupné aj v lekárňach a drogériách. Tretinoín je v tejto „hierarchií“ najvyššie ako čistá kyselina retinová, ktorú pokožka hneď využije naplno, zatiaľ čo retinol musí zmetabolizovať- skonvertovať ešte dvakrát, aby sa z neho stala biologicky aktívna forma kyseliny retinovej (vitamín A). To však neznamená, že nefunguje, práve naopak. Je fascinujúce, čo dokáže ľudská pokožka.

 

Retinol je odpoveď na najčastejšiu otázku – čo na vrásky?

Iným menom vitamín A, tento výnimočný antioxidant má naozaj overené anti-agingové účinky, redukuje vzhľad vrások, vyhladzuje povrch pleti, zjednocuje tón pokožky, zmenšuje zväčšené póry, podporuje tvorbu kolagénu, zlepšuje akné, hyperpigmentácie, …

Stojí za ním úctyhodných 40 rokov výskumu a overených výsledkov, tak ako množstvo nepriestrelných vedeckých dôkazov o jeho účinnosti.

Háčik? Samozrejme, musí byť pri takomto malom zázraku- pri jeho používaní vzniká riziko podráždenia, začervenania, hypersenzitivity, čomu sa však dá vyhnúť, ak sa postupuje a dávkuje správne.

 

Čo by ste mali vedieť pred kúpou produktu s retinolom 

Všetky formy retinolu sa znehodnocujú, ak sú vystavené vzduchu a svetlu, retinolové produkty by preto mali byť vždy vo vzduchotesných, nepriehľadných obaloch. Retinol v tégliku je jednoducho nezmysel, ideálny je nepriehľadný obal a vzduchotesná pumpička, alebo pipeta v prípade mikrokapsulovaného retinolu.

Začínajte pomaly a striedmo, napr. môžete na začiatok zmiešať retinol s obľúbeným hydratačným krémom, alebo sérom a použiť každý druhý, tretí deň. Alebo ho nanesiete NA krém, aby sa mierne znížila jeho penetrácia a tým aj riziko podráždenia. Pleť potrebuje čas, aby si zvykla na aktívnu látku a odvďačí sa vám lepšími výsledkami, ak to na začiatku nepreženiete.

SPF sa stáva nutnosťou, retinoidy spúšťajú fotosenzitivitu. Ani tie najlepšie anti-ageingové ingrediencie nebudú účinné, ak sa dlhodobo vystavuje pokožka slnku bez ochranného faktora.

Miernou kontraindikáciou je napríklad rosacea, alebo ekzém, takisto v tehotenstve a počas dojčenia sa retinoidy neodporúča používať. (Nie sú na to výskumy, takže ako vždy – pre istotu..)

Prírodnou alternatívou, omnoho slabšou, ale predsa, je šípkový olej, ten obsahuje kyselinu trans-retinovú.

Ďalšou sľubnou alternatívou je fyto-antioxidant bakuchiol, ktorý má tiež podobné účinky ako retinol. 0,5%-ný bakuchiol zlepšuje akné, vrásky, pigmentácie a textúru pokožky veľmi podobne ako 0,5%ný retinol. ⠀

 

Ako si vybrať ten správny?

Jeden dokonalý produkt, ktorý by vyhovoval každému, bohužiaľ neexistuje. Retinoidy existujú v rôznej forme, rôznych konzistenciách a v rôznej sile/potencii. Vyberajte podľa typu a aktuálneho stavu pleti a začnite s najnižšou koncentráciou, spravte si patch test (otestujte na kúsku kože), ak ho pokožka bude dobre tolerovať každý druhý-tretí deň, môžete postupne prejsť na silnejšie koncentrácie a častejšie používanie. Koncentrácie pri čistom retinole sa pohybujú od 0,1% – 1%.

 

Kedy uvidím výsledky?

Prirodzený cyklus obnovy kože je minimálne 6 týždňov, s retinolom je to však beh na dlhé trate a reálne výsledky môžete vidieť až po 2-3 mesiacoch pravidelného používania. Trpezlivosť vrásky odnáša 🙂

 

Ako ho používať?

Pokiaľ nie je na obale uvedené inak..

– retinol nasleduje hneď po večernom čistení (a prípadnej tonizácií, ak používate toner)

– ak je vodnatej konzistencie, po ňom môže nasledovať vaše bežné sérum/olej/ krém ako obvykle používate (princíp postupnosti vždy je: ľahké, vodnaté, gélové produkty ako prvé – hutnejšie, krémové konzistencie na záver)

– nezabudnite vždy ráno na širokospektrálny ochranný faktor (čo by ste nemali aj tak :))

– množstvo veľkosti hrášku, alebo pár kvapiek je dostatočné, „more is more“ v tomto prípade neplatí

– určite NEvynechajte okolie očí, krk a dekolt

– retinol sa môže používať aj spolu s AHA/BHA kyselinami, ich pH neznižuje jeho účinnosť, to tvrdenie je mýtus. Len opäť – opatrne.

– takisto sa môže používať aj s vitamínom C, tieto dva antioxidanty sa výborne dopĺňajú

 

Nové generácie retinoidov

Našťastie pre nás, v The International Dermal Institute objavili aj Hydroxypinacolone retinoate, čo je vlastne ester kyseliny retinovej a pokročilá forma retinoidu, ktorá funguje veľmi podobne ako ona, ale bez nežiaduceho podráždenia. A pretože tento nový druh nie je liek, môže sa používať v kozmetických výrobkoch. (Čistá kyselina retinová JE liek a je len na predpis.) Takže win-win. Hydroxypinacolon retinoate čakajú ešte rozsiahle testovania, ale už teraz má sľubné výsledky a jednoznačne pozitívny vplyv na pokožku.

 

Viem, že najviac vás budú zaujímať konkrétne tipy na produkty, takže tu sú. Vybrať si, vygoogliť a objednať si ich už musíte sami 🙂

 

Začiatočníci

The Ordinary Retinol 0.2% in Squalane

The Ordinary Granactive Retinoid 2% in Squalane, alebo Emulsion (je to hydroxypinacolone retinoate- HPR, do kože ide ako 0.2%)

La Roche Posay Redermic R – 0.1% retinol + 0.25 retinol linoleate

Makeup Revolution Skincare 0.2% retinol

Sunday Riley Luna (HPR 2%) = 0.2%

Pestle&Mortar Superstar (HPR+retinyl palmitate) = 0.2%

Elizabeth Arden Ceramide Retinol v kapsuliach (% neuvedené)

 

Mierne pokročilí

The Ordinary Retinol 0.5% in Squalane

The Ordinary Granactive Retinoid 5% in Squalane (do kože ide ako 0.5%)

Alpha-H Vitamin A 0.5% Serum (retinol + retinyl propionate)

Garden of Wisdom Granactive Retinoid 5% = 0.5%

Medik8 3TR Retinol 0.3%

SkinCeuticals Retinol 0.3%

SkinCeuticals Retinol Refining Night Cream 0.5% retinol

 

Pokročilí (pleť zvyknutá na retinol)

The Ordinary Retinol 1% in Squalane

Paula’s Choice 1% Retinol Booster

Paula’s Choice 1% Clinical Retinol Treatment

Dermalogica Overnight Retinol Repair 1% retinol

SkinCeuticals 1% Maximum Strenght Refining Night Cream

 

Mega-skúsení: Differin/ Retin-A/ Acretin = u nás nedostať (sú to lieky), ale môžete to skúsiť v zahraničí..

 

Na záver dodám len toľko.. retinol je úžasná vec, ale ani sám o sebe nie je všemocný, pokožka ideálne potrebuje mix rôznych aktívnych aj neaktívnych zložiek pre optimálne fungovanie a zdravie.

Majte krásne dni a zdravú pleť 🙂 ,

 

 

 

Disclaimer: Obsah tohto článku slúži len na informačné účely, nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, diagnostiky alebo liečby. Ak trpíte akýmkoľvek dermatologickým problémom, vyhľadajte prosím odbornú pomoc individuálne.

 

 

 

 

 Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial